Mastermed
Dbamy o Wasze zdrowie
BADANIE PRZESIEWOWE PlGF
W naszej klinice wprowadziliśmy najskuteczniejszą metodę określenia wystąpienia ryzyka preeklampsji (stanu przedrzucawkowego), a mianowicie
które w połączeniu z innymi oznaczeniami wchodzi w skład pełnego algorytmu oceny ryzyka wystąpienia preeklampsji.
PlGF jest nie tylko najbardziej czułym i miarodajnym biomarkerem stanu przedrzucawkowego, ale także w znaczący sposób poprawia skuteczność badania przesiewowego w kierunku zespołu Downa (Trisomii 21) i ogranicza konieczność wykonywania badań inwazyjnych
W związku z powyższym w naszej ofercie dostępne jest to badanie w formie:
Jest to badanie polegające na pobraniu krwi od pacjentki i oznaczeniu stężenia w surowicy ciężarnej białka osoczowego PAPP-A, beta-hCG i łożyskowego czynnika wzrostu PlGF, wykonaniu badania ultrasonograficznego oraz pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Badanie profilaktyczne należy przeprowadzić między 11-14 tygodniem ciąży.
Odpowiednie algorytmy pozwalają nam wtedy wyliczyć ryzyko.
Metoda ta służy do określenia zagrożenia wczesnego wystąpienia stanu przedrzucawkowego i jest stosowana wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży.
Preeklampsja – co to znaczy?
Znana też pod nazwą stan przedrzucawkowy, jest zespołem objawów chorobowych, które mogą rozwinąć się u kobiety w drugiej połowie ciąży. Powikłanie dotyczy 2-5% ciąż i może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i noworodka. Choroba charakteryzuje się nadciśnieniem oraz białkomoczem lub/i zaburzeniami w funkcjonowaniu niektórych narządów.
Dokładna przyczyna stanu przedrzucawkowego nie jest znana, ale uważa się, że w grę wchodzą problemy związane z łożyskiem (niewydolność łożyska).
Coś więcej na ten temat……..
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat rozwoju medycyny perinatalnej starsze pokolenie znało je pod postacią zatrucia ciążowego, następnie wprowadzono nazwę gestoza, w kolejnych latach wyodrębniono nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy – preeklampsja, zespoł HELLP, rzucawka. Nazwy te tworzyły osobne jednostki, gdyż różniły się objawami klinicznymi, nie znano podłoża tych chorób, opisywano je więc w sposób, w który je obserwowano, i tak:
Nadciśnienie ciążowe - objawy z podwyższonymi wartościami ciśnienia powyżej 140/90 mmHg.
Stan przedrzucawkowy - nadciśnienie i białkomocz.
Rzucawka – napad drgawek w trakcie ciąży lub do 6 tygodni po jej zakończeniu.
Zespół HELLP – zaburzenia biochemiczne pod postacią rozpadu krwinek czerwonych i hemoglobiny – hemoliza, spadek liczby płytek krwi oraz nieprawidłowe wartości enzymów wątrobowych.
Wszystkie te objawy z definicji mają pojawić się po 20 tygodniu ciąży.
Badania ostatnich lat pokazały, iż mimo bardzo różnych objawów klinicznych przyczyna ich wszystkich jest ta sama i wynika z nieprawidłowego rozwoju i funkcjonowania łożyska (niewydolność łożyska), a także predyspozycji genetycznych, chorobowych, środowiskowych przyszłej mamy.
Niestety nie dysponujemy obecnie kryteriami z wywiadu, które wskażą nam jednoznacznie, że u danej kobiety dojdzie do rozwoju niewydolności łożyska. Istnieje natomiast lista czynników ryzyka, które powinny być brane pod uwagę.
Jesteś bardziej narażona na ryzyko, jeśli:
Jak widać czynników wpływających na zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności łożyska jest bardzo dużo i gdybyśmy chcieli określić ile przyszłych mam spełnia choć jedno z powyższych kryteriów to okazałoby się że jest to zdecydowana większość kobiet ciężarnych.
Niewydolność łożyska doprowadza do szeregu powikłań zarówno u matki, jak i dziecka:
U MATKI |
U DZIECKA |
Niewydolność nerek |
Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania FGR (IUGR, hipotrofia) |
Białkomocz |
Niedotlenienie |
Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych |
Obumarcie wewnątrzmaciczne |
Zbyt mała liczba płytek krwi |
X |
Obrzęk mózgu |
X |
Napady drgawek |
X |
Obrzęk płuc |
X |
Dlaczego powinnaś poddać się ocenie ryzyka stanu przedrzucawkowego?
Posiadanie czynników ryzyka nie oznacza, że będziesz miała stan przedrzucawkowy. Z drugiej strony możesz nie mieć żadnych znanych czynników ryzyka, a mimo to rozwinąć stan przedrzucawkowy. Podczas badań przesiewowych w kierunku stanu przedrzucawkowego, czynniki ryzyka są łączone z wynikami testów, dzięki czemu w większości przypadków można wykluczyć podwyższone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, co daje poczucie spokoju podczas ciąży. W przypadku pozytywnego wyniku badania lekarz będzie mógł rozpocząć leczenie w optymalnym czasie i uważniej monitorować ciążę.
Co mówi nam wynik badania przesiewowego w kierunku stanu przedrzucawkowego?
Niskie ryzyko:
Wynik niskiego ryzyka oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby rozwinął się stan przedrzucawkowy w późniejszym okresie ciąży. Wynik niskiego ryzyka nie eliminuje całkowicie możliwości wystąpienia stanu przedrzucawkowego, dlatego też należy kontynuować normalną opiekę prenatalną.
Wysokie ryzyko:
Wynik wysokiego ryzyka nie oznacza, że na pewno rozwinie się u ciebie stan przedrzucawkowy, jednak wiedza ta pozwala lekarzowi na optymalne zaplanowanie opieki nad dalszym przebiegiem ciąży i na wdrożenie leczenia już od pierwszego trymestru ciąży.
Jak wskazują największe organizacje zajmujące się medycyną perinatalną: FMF (Fetal Medicine Foundation), ISUOG, FIGO, odpowiedni skryning czyli badanie przeprowadzone na początku ciąży pozwala przewidzieć wystąpienie ponad 94% przypadków niewydolności łożyska, które wystąpią w II połowie ciąży, a co najważniejsze zastosowanie odpowiedniej profilaktyki na dalszym etapie umożliwi uniknięcie lub znaczne złagodzenie niepożądanych objawów u ponad 80% z nich.
© 2014 MASTERMED. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies
Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO