✆  85 742 30 30  •  605 900 902

Mastermed
Dbamy o Wasze zdrowie

Strona główna > Usługi > Cytologia

Cytologia

Cytologia to badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Pomaga sprawdzić, czy w kanale i tarczy szyjki macicy, nie ma komórek przedrakowych lub rakowych. Cytologia to badanie, które trwa kilka minut, a może uratować życie. 
 
Co to za badanie?
Cytologia to badanie diagnostyczne, podczas którego pod mikroskopem ogląda się komórki pobrane z szyjki macicy. Są dwie metody wykonywania cytologii: stosowana od lat metoda klasyczna oraz najnowsza metoda tzw. cytologia płynna (Cienkowarstwowa Cytologia na Podłożu Płynnym ang. Liquid Base Cytology - LBC).
 
Czym cytologia płynna różni się od cytologii klasycznej? 
W klasycznej metodzie komórki pobrane podczas badania są bezpośrednio przenoszone na szkiełko mikroskopowe. Na tym etapie czasem dochodzi do nieprawidłowości: materiał może zostać nierównomiernie rozprowadzany na szkiełku, czasem część komórek nie zostaje przeniesiona na szkiełko lub zostaje zniszczona. Ponadto oprócz komórek istotnych do diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy na preparacie znajdują się często komórki uczestniczące w procesach zapalnych pochwy, wpływając niekorzystnie na wynik odczytu badania. 
W cytologii na podłożu płynnym wymaz pobierany jest z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej. Następnie końcówka tej szczoteczki jest przenoszona bezpośrednio do pojemnika ze specjalnym płynem. Zapobiega to uszkodzeniu i umożliwia zachowanie kształtu komórek pobranych ze śluzówki pochwy. Następnie cały ten pojemnik trafia do laboratorium. Tam próbka jest oczyszczana z nadmiaru komórek zapalnych, krwinek czerwonych, śluzu czy bakterii. Na koniec oczyszczona próbka przenoszona jest na szkiełko mikroskopowe, a następnie jest badana przez cytologa.
 
Która cytologia jest lepsza?
Cytologia płynna, dzięki wyeliminowaniu problemów na etapie pobierania materiału, jest znacznie czulsza i dokładniejsza niż cytologia konwencjonalna. Badania kliniczne wskazują na dwukrotnie większą wykrywalność wszelkich nieprawidłowości, min. raka szyjki macicy, nawet we wczesnym stadium rozwoju. Co również ważne, podczas badania tą metodą istnieje możliwość wykonania także innych badań – np. w kierunku wykrycia wirusa HPV czy Chlamydia trachomatis. 
 
Jaką cytologię wykonujemy w MASTREMED?
Wykonujemy cytologię płynną, gdyż jest to dokładniejsze badanie. 
 
Kiedy robić cytologię płynną?
Cytologię płynną należy wykonać najlepiej w środku cyklu menstruacyjnego (ok. 4 dni po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego i nie później niż 4 dni przed kolejnym).
 
Od jakiego wieku powinno się wykonywać cytologię?
Pierwsze badania cytologiczne powinno się wykonać albo między 20. a 25. rokiem życia, albo nie później, jak 3 lata po rozpoczęciu współżycia. 
 
Jak często powinno się wykonywać cytologię? 
Standardowo cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż co trzy lata. 
 
U kobiet z grup ryzyka, badanie powinno być wykonywane częściej. 
  • Raz na rok – u kobiet, u których wykryto infekcję brodawczaka ludzkiego HPV; 
  • Raz na rok u kobiet, które często zmieniają partnerów seksualnych (wzrasta ryzyko zakażenia wirusem HPV)
  • Co pół roku jeśli kobieta jest po leczeniu dysplazji, czyli stanu przednowotworowego.
 
 

© 2014 MASTERMED. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

do góry