✆  85 742 30 30  •  605 900 902

Mastermed
Dbamy o Wasze zdrowie

Strona główna > Usługi > Ocena przepływów naczyniowych (Doppler)

Ocena przepływów naczyniowych (Doppler)

Są cennym uzupełnieniem badania 2D w trybie B i M. Dostarczają informacji o czynności układu krążenia u płodu. Dzięki nim możemy wykluczyć zagrożenie płodu niedotlenieniem. U każdej pacjentki przeprowadzając badanie Dopplerowskie oceniamy przepływy w naczyniach pępowiny (tętnica i żyła pępowinowa), mózgu (tętnica środkowa mózgu) i wątroby dziecka (przewód żylny). Nie stosujemy Dopplerowskich badań "wyrywkowych" polegających na ocenie jednego naczynia np. tętnicy pępkowej. Uzyskane fale tętna w naczyniach sa przez nas analizowane, a parametry przepływu odnosimy do siatek statystycznych zakresu normy dla danego tygodnia ciąży. Wykorzystujemy także badania Dopplera kolorowego (ocena napływu do komór i odpływu do dużych naczyń) oraz tkankowego do oceny pracy serca (kierunek ruchu i prędkość ruchu ścian serca).

Doppler spektralny
Obrazowanie to ma znaczenie w ocenie dobrostanu dziecka. Polega na analizie prędkości przepływu krwi w czasie, w konkretnych naczyniach, np. w tętnicy pępowinowej, tętnicach mózgowych płodu, tętnicach macicznych matki. Dzięki zastosowaniu Dopplera spektralnego możemy wyciągać wnioski na temat zagrożenia niedotlenieniem, czy na temat wydolności układu krążenia, nawet na wczesnym etapie patologii. Takich informacji nie dostarcza klasyczne badanie 2D w trybach B i M.

Doppler kolorowy
Kodowanie koloru dostarcza informacji dotyczących prędkości, kierunku, jakości i rozkładu czasowego przepływu krwi. Informacja ta jest następnie wykorzystywana do nałożenia kolorowego obrazu na obraz czarno-biały. Obrazowanie w kolorze pomaga zlokalizować zaburzenia przepływu krwi i ocenić unaczynienie tkanek w dowolnej części ciała płodu i narządu rodnego kobiety.

Power Doppler
Służy do rejestrowania bardzo małych prędkości przepływu, takich, jakie mają miejsce np. w przypadku unaczynienia guzów złośliwych. W ciąży jego zalety można wykorzystać np. do oceny krążenia krwi w obrębie łożyska. Ta technika jest jedynie uzupełnieniem obecnie obowiązującego badania USG.

Doppler tkankowy
Dostarcza informacji na temat kierunku ruchu tkanek oraz prędkości tego ruchu. Doppler tkankowy wychwytuje sygnały o wolnym przepływie, ale o wysokiej amplitudzie, tworząc kodowany kolorem obraz tkanek. Ma duże znaczenie w ocenie zaburzeń pracy serca płodu.

© 2014 MASTERMED. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

do góry